Návštěva zámku v Polici

obrázek - Police Neděle 28. srpna 2011

Návštěva zámku v Polici, se zpáteční cestou přes Kdousov, Dobrou Vodu a Slavíkovice
(po stopách stavitele Matyáše Kirchmayera)


Prázdninový výlet se vydařil

Poslední srpnovou neděli se vydal Spolek přátel dačického muzea na výlet do nedaleké Police, Kdousova, Dobré Vody a do Slavíkovic.
Do Police jsme se jeli podívat speciálně na zámek, který bývá otevřený pouze o prázdninách.
Není zdaleka opravený, pouze některé jeho části. Schází i celkové vnitřní vybavení, ale i tak bylo zajímavé poznat památku, která se postupně probouzí a kterou se snaží majitel – obec Police oživovat.
Mimochodem obec Police vlastní zámek od roku 1996 a má pouze 370 obyvatel.
Zámkem nás kromě šikovné slečny průvodkyně provázel i pan starosta Karel Janoušek a podívali jsme se skutečně všude, využili jsme i vyhlídky ze zámecké věže a prošli přilehlý park.

Poté jsme se vydali do Kdousova, kde nás překvapil úžasný areál opraveného chrámu a fary. Vzorně se nám věnoval pan farář Puchnar.
Kromě kostela jsme prošli i faru, kam se málokdo z nás běžně dostane.
Pokračovali jsme v putování po stopách stavitele Matyáše Kirchmayera do Dobré Vody, kde jsme viděli opravenou kapli i menší kapličku nad léčivým pramenem.
Náš nedělní výlet jsme zakončili návštěvou dalšího z kostelů postavených M. Kirchmayerem - kostela sv. Kateřiny ve Slavíkovicích, kde nám umožnil prohlídku pan Karásek.
Vrátili jsme se do Dačic později než jsme předpokládali, ale snad bylo 35 účastníků spokojeno. Vyšlo krásné počasí a poznali jsme zase další zajímavé památky i krajinu.

Za přípravu výletu patří poděkování dr. Janě Bisové, předsedkyni spolku, a panu Jaroslavu Kalábovi ze Slavíkovic, který nám zprostředkoval zpřístupnění kostelů v Kdousově i ve Slavíkovicích.

Marie Kučerová