Podzimní výlet do Raabsu an der Thaya a okolí

obrázek - Podzimní výlet do Raabsu an der Thaya a okolí
Neděle 16. října 2011

Prohlídka města s výkladem,
další zastávky - Karlstein a Kollmitz

Poslední letošní výlet Spolku přátel muzea v Dačicích se uskutečnil v neděli 16. října.
V letošním roce byl poslední, ale jinak byl naším prvním výletem do zahraničí. Ještě nikdy jsme za celých jedenáct let, co spolek existuje, neopustili hranice naší republiky. Ale do Rakouska je od nás blízko, tak proč ne.
A proč právě do Raabsu?
Před pár lety navštívili dačické muzeum studenti z obchodní akademie ve Waidhofenu, doprovázel je jejich pan učitel Mag. Erich Kerschbaumer z Raabsu a pan učitel Svatopluk Jánský ze SŠTO v Dačicích. Právě od nich jsme měli pozvání, abychom na oplátku navštívili Raabs a okolí.

O samotný výlet byl velký zájem, a tak plně naložený autobus (48 účastníků) vyrazil v 11 hodin přes Slavonice-Fratres do Rakouska. Po malé zastávce v Karlsteinu an der Thaya, kde jsme se podívali alespoň zespodu na zámek na vysokém ostrohu nad obcí, jsem pokračovali do Raabsu.
Naštěstí se mezitím rozplynula oblačnost a při prohlídce města Raabsu nám již svítilo krásné sluníčko. Milý pan průvodce nás protáhl Raabsem kolem obou Dyjí, přes novou lávku, dále pod hradem až na náměstí s morovým sloupem, a nechyběla ani prohlídka místního muzea.

Pan Kerschbaumer je výborným znalcem historie města a také velkým nadšencem pro zachování a obnovu památek nejen v Raabsu, ale i v okolí. Je předsedou spolku na záchranu zříceniny hradu Kolmitz.
Rozsáhlé ruiny tohoto hradu byly naší další zastávkou. Jedná se skutečně o velký komplex na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, která ho obtéká ze třech stran.
Prošli jsme romantické místo i s odborným výkladem a vylezli na přístupnou věž s vyhlídkou na celý hradní komplex a zalesněnou krajinu kolem.
Na hradě bylo otevřeno i občerstvení, kde jsme si mohli dát kávu či jiné dobroty.
Pro návrat do Dačic jsme volili cestu přes přechod ve Vratěníně, takže jsme projízděli Drosendorf, Vratěnín, Rancířov, Písečnou, abychom poznali další obce v příhraniční oblasti, kam se tak často nedostaneme.


S výlety jsem tedy v letošním roce skončili. Nyní se uchýlíme na zimu do dačického muzea, kde budou pokračovat besedy a přednášky. První muzejní čtvrtek proběhne 24. listopadu 2011 v 17,30 hod. a na cestu po Kalifornii, kterou letos procestoval, vás pozve Richard David, který bude mít v záloze nejen vyprávění, ale i spoustu fotografií a video.

Marie Kučerová


Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí Výlet do Raabsu an der Thaya a okolí