Vycházka po Javořické vrchovině

obrázek - Javořická vrchovina

Ing. Jiří Müller, vedoucí odboru životního prostředí v Dačicích, Vás provede méně známými místy

Trasa 10 - 12 km, dobrou obuv!

v neděli 8. května 2016

Odjezd autobusem v 9:30 hod. z Havlíčkova náměstí
Návrat do 17 hod.Vycházka Javořickou vrchovinou

Slunečné počasí, krásné syté barvy jara, skvělé vyhlídky a výborný průvodce, tak by se dala charakterizovat letošní druhá jarní vycházka Spolku přátel muzea v Dačicích, která proběhla v neděli 8. května.
Již podruhé jsme se vydali s Ing. Jiřím Müllerem, vedoucím odboru životního prostředí v Dačicích, do okolí nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny – Javořice. Vždy je obrovskou výhodou, když průvodcem na cestách je někdo, kdo v místě žije a zná v lese kde jaký kout. Tak to je i Jiří Müller, který nás protáhl loukami a lesy kolem Javořice, ukázal nám rašeliniště, prameny pitné vody pro okolní obce, krásné bukové porosty s buky i 160 let starými (snažili jsme se je obejmout a načerpat energii), ale i stará boží muka.
Zavedl nás na nádhernou vyhlídku nad obec Světlá, letmo jsme se dotkli i chráněného rybníka Zhejral a putování směrem k Hornímu Bolíkovu a přes Sumrakov jsme nakonec zdárně ukončili v restauraci „U Šebestů“ ve Studené.
Trochu jsme tohle jarní putování cítili v kloubech (někdo hned a někdo později), ušli jsme dle krokoměru 17 kilometrů, ale bylo to příjemné a panu průvodci děkujeme.
Bylo nás 26 pěších turistů a dva čtyřnozí kamarádi.