Celodenní výlet do Deštné...

obrázek - Celodenní výlet

Deštná (muzeum provaznictví a letectví),
zámek Červená Lhota a mlýn v Kardašově Řečici

Neděle 22. června 2014

Odjezd z Havlíčkova náměstí v Dačicích v 8:30 hod.
Červnový celodenní výlet v neděli 22. byl vlastně připraven na základě pozvání členky našeho spolku paní Kristýny Žaloudkové na rodinný mlýn do Kardašovy Řečice.
Plný autobus (48 účastníků) zamířil nejdříve na mlýn, kde nás přivítali majitelé originálním způsobem – chlebem a solí a pan mlynář v dobovém oblečení. Bylo to velmi milé, jako i prohlídka mlýna s původním zařízením a muzeem věnovaným osobnosti básníka Boleslava Jablonského, který se na mlýně narodil.
Po prohlídce náměstí a přilehlého kostela jsme pokračovali do Dírné, kde jsme měli zajištěný oběd. Trochu nás překvapilo stolování v sále snad kulturního domu, ale oběd chutnal a ještě jsme se stihli podívat na opravený zámeček v Dírné, který je v soukromých rukou a slouží jako penzion.
Následovala prohlídka zámku v Červené Lhotě, který řada z nás navštívila naposledy v dětských letech. Ti, kdo zůstali venku, si dali kávičku nebo se kochali pohledy na vskutku pohádkový zámek.
Vyvrcholením celého programu byla jistě návštěva Provaznického muzea v Deštné, kde jsme měli obdivuhodného průvodce, který nás zasvětil do osudů provaznické rodiny Kliků i do samotného provaznického řemesla. Zprávy o výjimečnosti tohoto muzea, respektive jeho průvodce skutečně nelhaly.
Pravda, na Letecké muzeum v Deštné nám již mnoho času nezbylo, tak tam odběhli jen 4 zájemci.
Naše početná výprava se vrátila v pořádku zpět do Dačic ke sklonku odpoledne.

Dalším výletům a vycházkám zdar po prázdninách!