Celodenní výlet - tentokrát za cukrem

obrázek - Pomník kostky cukru v Dobrovici

Exkurze do cukrovaru v Dobrovici
(u Mladé Boleslavi) a prohlídka muzea cukrovarnictví

Neděle 13. října 2013
Odjezd v 7:30 hod. z Havlíčkova náměstí v Dačicích

Cena: 400 Kč (jízdné a vstupy)Za cukrem do Dobrovice se vypravilo v neděli 13. října celkem 29 výletníků z Dačic. Spolek přátel muzea v Dačicích pořádal výlet do našeho nejdéle fungujícího cukrovaru, který je nepřetržitě v provozu od roku 1831. A můžeme říci, že jsme nelitovali dlouhé cesty. Milá průvodkyně jak v muzeu cukrovarnictví a lihovarnictví, tak sympatický a všeho znalý průvodce v provozu, nemělo to chybu. Obrovské hromady cukrovky, kterou sem svážejí nákladními auty z širokého okolí, přeprava po pásech, automatizovaný provoz, kde dlouho nenajdete ani človíčka. Představte si, že zde denně zpracují 400 nákladních aut cukrovky! A víte také, že se z jednoho kila cukrové řepy vyrobí jen 160 g cukru? Technologie je velmi náročná, ale cukrovku zde skutečně zpracují bez odpadu na nejrůznější produkty, nejen cukrové, ale i lihové. K cukrovaru náleží i veliký lihovar.

Od oběda nám k prohlídce dokonce i svítilo sluníčko, což jenom náš výlet vylepšilo. A jaké bylo naše překvapení, když jsme na hezkém dobrovickém náměstí objevili kostku cukru. My se u nás v Dačicích pyšníme pomníkem kostky a v Dobrovici mají žulovou kostku přímo ve fontáně. Krásný nápad i pohled, a to nás přímo vybídlo k tomu, abychom si zde udělali společné foto.

Jen jedno zklamání bylo, v dobrovickém cukrovaru nevyrábějí kostky cukru, to musíme příště do jejich balíren cukru v Mělníku, kde probíhá finální zakončení výroby. Tak uvidíme, zda se ještě necháme zlákat.

Marie Kučerová