Podzimní výlet do Třeště

obrázek - Podzimní výlet do Třeště

Po památkách a zajímavostech Třeště
v doprovodu Jana Morkuse

Neděle 14. října 2012


Nádherné slunečné počasí provázelo dvacet sedm účastníků letošního posledního výletu Spolku přátel muzea v Dačicích v neděli 14. října. Třešť je pro nás dostupná vlakem, takže využití tohoto spoje se přímo nabízelo a bylo vítanou změnou.

Na zastávce v Třešti nás již očekávali naši průvodci: paní Milina Matulová, vedoucí pobočky Muzea Vysočiny v Třešti a pan Jan Morkus, člen třešťského muzejního spolku. Obdivovali jsme, jak pro nás všechno naplánovali, zajistili, vybavili nás tištěným materiálem, sestavili podrobný itinerář, abychom vše stihli, prostě, nemělo to chybu.

Pan Morkus byl příjemným průvodcem po celém okruhu Třeští. Viděli jsme rozsáhlý židovský hřbitov, prošli kolem rybníku, čtvrtí „Domků“, kolem farního kostela sv. Martina, kamenných soch u mostu, dřevěného sousoší připomínajícího tradici třešťského betlemářství, a dostali jsme se k budově muzea a sousedící expozice betlémů. Zde už nás očekával pan Brůžek, který nás za třešťské betlemáře provedl jejich krásnou expozicí. Obdivovali jsme, že každý rok obměňují výzdobu jednotlivých betlémů, že dávají vždy čerstvý mech (který byl kolem již připraven), takže i veliký vystavený několikametrový a poschoďový betlém musí každý rok zcela rozebrat a znovu sestavit.

V expozici muzea jsme viděli další betlémy, včetně nejstarších dřevěných figurek, nově a vtipně upravenou expozici třešťského průmyslu a řemesel, i právě končící výstavu hraček a panenek.

Před odchodem na nádraží jsme stihli zastavení v dochované budově židovské synagogy. A na úplný závěr jsem se přímo u nádražní budovy v bývalé sýpce pokochali novou expozicí vysílací techniky, starých rádií, televizorů, magnetofonů a jiných přístrojů. Vřele doporučujeme ke zhlédnutí. Parta nadšenců zde dala dohromady spoustu zajímavých exponátů, které dokládají dobu ne až tak dalekou.

Společné foto na závěr před nádražní budovou v Třešti a odjezd domů. Byla to příjemná procházka historií a zajímavostmi Třeště. Tak na jaře opět na viděnou, vyrazíme za dalším poznáváním našeho kraje. Přes zimu se budeme setkávat na besedách a výstavách v muzeu.

Marie Kučerová