XI. Masopustní průvod městem

obrázek - Masopust 2017 Neděle 19. února 2017 ve 14 hodin

Jedenáctý masopust v Dačicích

Nedělní odpoledne 19. února patřilo na Palackého náměstí v Dačicích opět masopustnímu průvodu i s pochováním basy, kterým končí podle tradice veselí, hodování, zábavy a nastává období čtyřicetidenního předvelikonočního půstu… Sice jsme nedodrželi přesný termín, ale vzhledem k řadě dalších probíhajících masopustů v okolí nelze soustředit vše až na samotný konec masopustu.

Po 14. hodině vyšel masopustní průvod z Kulturního domu Beseda opět za účasti velkého počtu masek. Dle sčítání našeho kompjútru Káji Kubata bylo masek sedmdesát. Tentokráte velmi mladí muzikanti z Hudby z Marsu Revajvl dovedli průvod ke staré radnici za panem purkmistrem, kde místostarosta Jiří Baštář požádal o povolení obchůzky. Pan purkmistr Karel Macků průvod povolil, ovšem pověřil obecního policajta Láíčka Obrdlíčka, aby na pořádek dohlížel a žádné alotrie nedopustil. Muzika zahrála k tanci a maškary pěkně vyvedly pana purkmistra. A potom se už průvod vydal po městě se zastávkami u „horního kasina“, u Koníčka a u Vrbů v galanterii. Všude byly masky řádně pohoštěny a s hospodyněmi a hospodáři bylo vytancováno, jak se patří.

Hlavní program masopustu Pod Lipkami byl opět v režii paní Nadi Jahelkové a Divadelního souboru Tyl a Tyláčku. Tentokráte program probíhal pod názvem „masopustiáda“ a měl dvě části. V té první se Pod Lipkami uskutečnilo malé mistrovství světa v tancích na ledě za účasti šesti tanečních párů, viz vlk a Karkulka, čertice a čarodějnice, dvě masařky aj. V druhé části proběhl první ročník „dyjatlonu“ v házení míčků na cíl. Kdo se netrefil, musel oběhnout trestné kolečko. Čtyřčlenná porota měla těžkou úlohu, v soutěži nakonec zvítězil pár Bělousová- Protopopov, který si odnesl vítěznou trofej a šampáňo. Závěrečný rej masek byl zároveň pestrou přehlídkou různých převleků. Opět řádila veselá kobylka, tentokráte zcela nová co odění. Kobylku ušila Dana Čechánková, materiál dodala Vlasta Řezáčová a dřevěnou konstrukci vytvořil Láďa Obdrlík. Velké díky, vždyť bez kobyly není masopust. Na závěr byla za smutečního pochodu odnesena k pochování basa a masky se obveselily s muzikou při občerstvení v Kulturním domě Beseda.

Děkujeme všem maskám, divadelníkům, pracovníkům Kulturního domu Beseda za nazvučení a azyl pro masky, městské policii za hladký průchod průvodu po všech komunikacích, a v neposlední řadě - muzikantům, kteří průvod provázeli a maskám potom k tanci také zahráli.

Zároveň děkujeme i našim sponzorům, kteří masopust v Dačicích podpořili: Cukrárna Marie Tiché v Dačicích, Vinárna pana Luboše Strachoty a Svaz dobrovolných hasičů Dačice.

Děkujeme též za podporu všem divákům, kteří se na nás přišli podívat a trochu si toho masopustního veselí užít! Za rok na viděnou!